Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Nadleśnictwa Łuków

Nadleśnictwo Łuków sprawuje nadzór nad 15 tys. ha lasów Skarbu Państwa. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajduje się również 15467,2758 ha lasów niepaństwowych, którymi opiekują się łukowscy leśnicy.

W lasach Nadleśnictwa Łuków dominują gleby rdzawe- ich udział stanowi ponad 66%. Powstały one z utworów piaszczystych akumulacji lodowcowej i eolicznej, przez co są niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Gleby te wykazują znaczną kwasowość i posiadają ubogi kompleks sorpcyjny. Siedliska borowe dominują na tych glebach, rzadziej występują siedliska lasowe.

Prawie 18% ogółu gleb leśnych w Nadleśnictwie Łuków stanowią gleby bielicowe. Powstały one z piasków różnego pochodzenia. Charakterystyczne jest dla nich akumulowanie kwaśnych substancji organicznych oraz silnie przemywowa gospodarka wodna, która sprzyja procesowi bielicowania. Z tymi glebami związane są siedliska borowe i siedliska borów mieszanych. Sporadycznie występują na nich również lasy mieszane.

W lasach Nadleśnictwa Łuków dominują siedliska boru mieszanego świeżego (37,5%), gdzie największy udział stanowią sosny. Występują tam również dęby w dużo mniejszym udziale, modrzewie, jodły i rzadziej inne gatunki drzew.

27,8% w skali nadleśnictwa zajmują lasy mieszane świeże w których najczęściej gatunkiem głównym jest sosna, rosnąca z dużym udziałem dębów. Rosną tam również modrzewie, lipy, klony i inne gatunki.

W Nadleśnictwie Łuków występuje również dużo borów świeżych (16,3%), gdzie rośnie sosna z brzozą i innymi gatunkami.

W łukowskich lasach występują 24 gatunki drzew. Dominuje w nich sosna (zajmuje ponad 10 tys. ha, co stanowi 73,6% powierzchni lasów). O wiele mniejszy jest udział dębów i wynosi pod względem powierzchniowym 7,1%. Znaczącym gatunkiem jest również brzoza (7,3% powierzchni) i olsza (4,4%). Pozostałe gatunki, mające niewielki udział w zajmowanej powierzchni, to: świerki, jodły, modrzewie, daglezje, buki, klony, jawory, wiązy, jesiony, graby, akacje, topole, osiki, lipy i inne.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Regulamin Miejsc Postoju

Regulamin Miejsc Postoju

Ważne informacje dot. korzystania z miejsc postoju pojazdów

 

Ważne informacje dot. korzystania z miejsc postoju pojazdów

REGULAMIN KORZYSTANIA Z Miejsc Postoju Pojazdów (MPP) Nadleśnictwa Łuków.

  1. Regulamin określa warunki korzystania z MPP zarządzanych przez Nadleśnictwo Łuków
  2. Każda osoba korzystająca z obiektu turystycznego wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień.
  3. MPP są dostępne we wszystkie dni w roku.
  4. MPP nie są strzeżone , dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty pojazdu lub jego wyposażenia, a także utraty przedmiotów pozostawionych w pojeździe lub na terenie obiektu ponosi osoba korzystająca z obiektu.
  5. Podczas wykonywania pojazdem manewrów na terenie obiektu należy zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością nie większą niż 10km/h, a także należy bezwzględnie przestrzegać przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2002r., nr 236, poz.1998 ze zm.).
  6. W przypadku kolizji lub wypadku na terenie obiektu obowiązują zasady i przepisy Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2002r., nr236 poz. 1998 ze zm.).
  7. Każda osoba korzystająca z obiektu zobowiązana jest do podporzadkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej.
  8. Osobom korzystającym z obiektu zabrania się:
  1. Mycia, sprzątania, nieawaryjnej naprawy pojazdu,
  2. Zaśmiecania terenu,
  3. Wyrzucania odpadów domowych i komunalnych do koszy na śmieci znajdujących się na terenie obiektu,
  4. Pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z obiektu innym użytkownikom,
  5. Pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z dojazdów pożarowych,
  6. Prowadzenia działalności usługowej lub handlowej bez zgody Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków,
  7. Puszczania luzem zwierząt domowych,
  8. Rozstawiania namiotów,
  9. Pozostawiania przyczep kempingowych lub pojazdów turystycznych na czas dłuższy niż 24 godziny,
  10. Rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia na terenie obiektu,
  1. Należy korzystać z wyposażenia obiektu w sposób zgodny z przeznaczeniem.
  2. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne zdarzenia, które mogą zaistnieć w przypadku nieostrożności korzystającego z MPP lub nieprzestrzegania niniejszego regulaminu.
  3. Wszelkie uwagi użytkowników o obiekcie proszę zgłaszać miejscowemu leśniczemu lub do biura Nadleśnictwa tel. 257982241 (mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl)

 

Zatwierdzam

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków

Grzegorz Uss