Asset Publisher Asset Publisher

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Narciarstwo biegowe jest o wiele mniej popularne od zjazdowego, choć łatwiejsze do uprawiania. Nie trzeba wyjeżdżać w góry, nie potrzeba jest infrastruktura z wyciągami i kolejkami (nie trzeba też stać w kolejkach do nich). Wystarczą narty, kijki i rozległy, zaśnieżony teren. No właśnie, zaśnieżony. To zapewne kapryśna aura jest przyczyną małej popularności narciarstwa biegowego. Tras do biegania nie da się sztucznie zaśnieżać, jak to się robi na stokach. Na szczęście, w ostatnich latach przez przynajmniej kilka tygodni w roku można liczyć na dostatek białego puchu...

Gdzie szukać terenów do biegania? Oczywiście w lasach. Nadają się do tego prawie wszystkie szlaki i ścieżki turystyczne wytyczone przez leśników. Samych szlaków pieszych jest dziś w Lasach Państwowych ponad 22 tysiące. Drugie tyle mamy szlaków rowerowych i konnych, które również świetnie mogą służyć temu celowi. W efekcie każdy mieszkaniec Polski, niezależnie w którym zakątku kraju się znajduje, w ciągu 30 minut dojedzie samochodem do miejsca, gdzie da się pobiegać na nartach. O najbliższych trasach można się dowiedzieć z serwisu Czaswlas.pl lub w siedzibie nadleśnictwa.

Zanim pójdziesz do sklepu

Przed inwestowaniem w sprzęt warto najpierw sprawdzić czy to rzeczywiście sport dla nas. Zanim pójdziemy więc do sklepu, najlepiej jest skorzystać z wypożyczalni. W Warszawie za komplet nart z kijami i buty zapłacimy 10-25 zł za godzinę lub 25-60 zł za dobę. W mniejszych miastach ceny są zbliżone do dolnych stawek spotykanych w stolicy.

Decydując się na zakup nart biegowych, najpierw należy sobie zadać pytanie: jak będziemy biegać? Początkujący, na pewno powinien odpuścić sobie narty wyczynowe, dla zawodowców, i raczej nie zastanawiać nad nartami sportowymi, przeznaczonymi do startów w zawodach dla amatorów.
Naukę najlepiej zacząć na nartach klasy turystycznej. Wielu producentów wyróżnia jednak zamiast niej trzy jeszcze węższe kategorie. Narty fitness są przeznaczone dla osób regularnie biegających na nartach, traktujących tę dyscyplinę jako normalną aktywność fizyczną, ale niemających zacięcia sportowego. Rekreacyjne polecane są dla osób, dla których to rodzaj turystyki, jeżdżących czasami poza przygotowanymi trasami, w łagodnym terenie – dlatego narty takie są nieco szersze, by nie zapadały się w śniegu. Deski back country przeznaczone są do poruszania się po trudniejszym terenie. Są nie tylko szersze, ale i krótsze. Często mają wzmacniane krawędzie.

Dla początkujących zdecydowanie najlepszym wyborem będą narty rekreacyjne: stabilniejsze i nieco wolniejsze. Niektórzy firmy oferują też inne narty dla mężczyzn i inne dla kobiet. Te dla pań, poza odmienną kolorystyką, są często nieco sztywniejsze, co ułatwia bieganie.

W jakim stylu

Kolejną ważną sprawą do rozważenia jest styl, którym zamierzamy biegać. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z biegówkami, będzie to z pewnością styl klasyczny. Jest spontaniczny - nasze ciało wykonuje ruchy zbliżone są do tych, co przy chodzeniu lub bieganiu - łatwiejszy do opanowania, niż bardziej - techniczny – styl łyżwowy. Ten może się okazać naturalny dla osób, które regularnie jeżdżą na rolkach - jest o ok. 10-15 proc. szybszy od klasycznego, ale też wymaga od biegacza lepszej kondycji.
Przewaga stylu klasycznego nad łyżwowym polega m.in. na tym, że można nim biegać nawet w kopnym śniegu i w trudnym terenie. Drugi wymaga szerokich i ubitych tras, takich jakie spotkamy w zasadzie tylko na zawodach.

Narty do stylu klasycznego są o 10-20 cm dłuższe od tych do stylu łyżwowego, a kijki o 10-15 cm krótsze. Deski klasyczne są dużo bardziej wygięte (środkowa część unosi się nad podłożem), noski są wyższe, a taliowanie głębsze (ułatwia to skręcanie). Są też elastyczniejsze. Wybierając sprzęt, powinniśmy przyjrzeć się ślizgom. W połowie dostępnych na rynku nart do stylu klasycznego ślizg pod stopą biegacza ma fakturę przypominającą rybią łuskę - taka budowa ślizgu ułatwia narciarzowi odbicie się. W klasycznych ślizg pod stopą trzeba smarować „na trzymanie", a na pozostałej długości - „na poślizg". Narty z rybią łuską na ślizgu są więc łatwiejsze w przygotowaniu, ale też nieco wolniejsze.

Fachowcy nie polecają zakupu nart uniwersalnych. Bieganie na nich sprawi mniej przyjemność, niż na przeznaczonych do konkretnego stylu. Niemożliwe jest też bieganie na przemian różnymi stylami podczas jednego wypadu, bowiem konieczne jest zastosowanie odmiennej techniki smarowania.

Biegówki różnią się od siebie także sztywnością, choć zwykle dotyczy to sprzętu wyczynowego i sportowego. Generalną zasadą jest, że im narciarz jest cięższy i silniejszy, tym sztywniejsze narty może wybrać.

Buty dobieramy do rodzaju nart, których będziemy używać. Przy stylu klasycznym buty są nieco niższe i mają bardziej elastyczną podeszwę niż przy stylu łyżwowym.

Ubrania nie są, na szczęście, tak kosztowną inwestycją, jak w wypadku narciarstwa zjazdowego. Włożyć można ocieplane legginsy, a nawet spodnie rowerowe. Zupełnie natomiast nie sprawdzą się kombinezony, których używamy na stoku narciarskim - są zbyt obcisłe i sztywne, przez co krępują ruchy. Nie ma potrzeby, przynajmniej na początku, inwestować w bardzo drogie kurtki, technologiczne bluzy i termiczną bieliznę. Dopóki nasz bieg na nartach będzie przypominał codzienny spacer, możemy z powodzeniem używać codziennych ubrań, o ile będą chroniły przed wiatrem. Dopiero kiedy zaczniemy uprawiać ten sport intensywnie, pomyślmy o zakupie specjalistycznego stroju.

Spacer na deskach

Bieganie na nartach wpływa na nasz organizm podobnie, jak nordic walking, który przecież powstał jako forma letnich treningów dla… uprawiających bieganie na nartach. Sunąc na biegówkach, wykorzystujemy dwa razy więcej mięśni niż podczas chodzenia, a prawdopodobieństwo nabawienia się kontuzji nie jest większe niż czasie zwykłego chodzenia po śniegu. Już w czasach prehistorycznych mieszkańcy Północnej Europy zaczęli używać czegoś, co przypominało narty, właśnie po to, by ułatwić sobie poruszanie się po pokrytym śniegiem terenie. A we współczesnej Skandynawii każdy, przynajmniej raz w życiu, miał biegówki na nogach.

To doskonały zimowy trening dla tych, którzy na co dzień biegają lub jeżdżą na rolkach, a także świetnym sposób na wzmocnienie nóg dla wszystkich planujących ferie na stoku narciarskim. Szczególnie zdrowe jest uprawianie tego sportu w lesie, gdzie powietrze jest wspaniałe, bez porównania czystsze niż w mieście, w którym przebywamy na co dzień, a cisza i spowite w bieli drzewa podziałają na nas kojąco. Czego chcieć więcej?


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Regulaminy i zasady

Regulaminy i zasady

Regulaminy wszystkich obiektów turystyczno-edukacyjnych znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Łuków.

 Drogi użytkowniku, poniżej znajdziesz regulaminy i zasady korzystania z miejsc postoju pojazdów, ścieżek edukacyjnych, tras biegowych oraz miejsc przeznaczonych na ognisko, znajdujących się w lasach Nadleśnictwa Łuków.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie.

Regulamin korzystania z miejsca na ognisko  „Ostoja” przy Centrum Promocji Drewna w Nadleśnictwie Łuków

 

Las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup użytkowników.
Aby nie uszczuplić jego zasobów, granice swobody użytkowania określają normy prawne, kulturowe i zasady współżycia społecznego przyjęte
w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

  1. Miejsce na ognisko „Ostoja” znajduje się na nieruchomości leśnej Skarbu Państwa, zarządzanej przez Nadleśnictwo Łuków.
  2. Nadleśnictwo Łuków nie jest organizatorem wydarzeń na zarządzanym terenie, w tym w miejscu na ognisko „Ostoja”. Korzystający z miejsca na ognisko „Ostoja” ponoszą odpowiedzialność za skutki zdarzeń w trakcie korzystania z obiektu, w tym za skutki wypadków. W przypadku grup zorganizowanych za ewentualne wypadki odpowiada organizator.
  3. Regulamin korzystania z miejsca na ognisko „Ostoja” zwany dalej Regulaminem, określa warunki korzystania z wiaty i miejsca na ognisko.
  4. Obiekt znajduje się pod nadzorem kamer. Każdy uczestnik zobowiązany jest zapoznać się z informacją celach i zasadach przetwarzania danych.
  5. Wiata na terenie ognisko „Ostoja” może pomieścić do 100 osób i jest udostępniana w godzinach od700 do 2200.
  6. Obiekt jest udostępniany po dokonaniu rezerwacji. Rezerwacji można dokonać drogą mailową, telefonicznie lub osobiście u wyznaczonego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków specjalistę ds. edukacji. Warunkiem dokonania rezerwacji jest złożenie oświadczenia przez osobę rezerwującą o zapoznaniu się i akceptacji Regulaminu oraz zobowiązaniu do zapoznania z Regulaminem uczestników spotkania. W przypadku grupy zorganizowanej organizatorem wypoczynku może być wyłącznie osoba pełnoletnia, przyjmująca odpowiedzialność za wszystkich członków grupy (w tym odpowiedzialność finansową za dokonane przez uczestników grupy szkody).
  7. Zabronione jest korzystanie z obiektu przez osoby niepełnoletnie bez nadzoru opiekunów. Za osoby niepełnoletnie przebywające na terenie obiektu odpowiedzialność przyjmują ich opiekunowie.
  8. Z obiektu mogą korzystać bezpłatnie, w ramach zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Łuków, placówki oświatowe, centra edukacyjne, placówki naukowe, stowarzyszenia, ośrodki kultury, domy pomocy społecznej oraz inne instytucje prowadzące edukację społeczeństwa i działalność kulturalną, osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane.
  9. Zajęcia edukacyjne są prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach od 700 do 1500.
  10. Obiekt ognisko „Ostoja” może zostać wynajęty odpłatnie w celach organizacji imprez firmowych lub spotkań rodzinnych. Koszt wynajmu za dzień (do 12 godzin) znajduje się w cenniku na stronie internetowej Nadleśnictwa Łuków Opłatę należy uiścić najpóźniej na 3 dni robocze przed imprezą poprzez przelew lub w kasie Nadleśnictwa.
  11. Grupy uczestniczące w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Łuków mogą zakończyć spotkanie ogniskiem, bez wnoszenia opłaty.
  12. Rezerwacji należy dokonać co najmniej 10 dni przed planowanym terminem pobytu, podając szacowaną liczbę uczestników spotkania oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za grupę.
  13. Ognisko można zorganizować tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia pożarowego.
  14. W przypadku konieczności odwołania imprezy ze względu na zagrożenie pożarowe lub warunki pogodowe, Nadleśnictwo Łuków zobowiązuje się do zwrotu wniesionej opłaty.
  15. Zabronione jest korzystanie z obiektu, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, w szczególności w czasie burz, nawałnic, wichur. Zakaz, o którym mowa, obowiązuje nawet pomimo braku odwołania zarezerwowanej imprezy.
  16. W trakcie korzystania z miejsca na ognisko „Ostoja”, osoba dokonująca rezerwacji musi mieć przy sobie potwierdzenie dokonania płatności i okazać je na prośbę pracownika Nadleśnictwa Łuków.
  17. Na terenie miejsca na ognisko „Ostoja” obowiązuje:
  18. zakaz samowolnego rozpalania ognisk i grillowania (poza miejscem na ognisko i murowanym kominkiem),
  19. obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej,
  20. poszanowanie norm społecznych,
  21. zachowanie czystości, w tym pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu; wszelkie odpady powstałe w czasie korzystania z obiektu należy zabrać ze sobą lub pozostawić w przeznaczonych do tego pojemnikach,
  22. dbałość o istniejącą infrastrukturę i korzystanie z niej zgodnie z jej przeznaczeniem,
  23. zakaz biwakowania bez zgody Nadleśnictwa Łuków,
  24. zakaz niszczenia zieleni,
  25. zakaz używania wulgarnego słownictwa, zachowywania się w sposób agresywny i zagrażający bezpieczeństwu,
  26. zakaz wchodzenia na dachy i górne elementy konstrukcji obiektów,
  27. zakaz pozostawiania ognia bez nadzoru osoby pełnoletniej w trakcie korzystania z miejsca na ognisko lub kominka,
  28. obowiązek zagaszenia ogniska/paleniska w kominku po zakończeniu pobytu i sprawdzenia, czy używane palenisko zostało skutecznie zagaszone,
  29. prowadzanie psów na smyczy i sprzątanie po nich,
  30. właściwe zabezpieczenie rzeczy osobistych,
  31. nakaz pozostawiania pojazdów mechanicznych na wyznaczonym parkingu.
  32. Osoba odpowiedzialna za grupę przebywa z uczestnikami przez cały czas korzystania z miejsca na ognisko „Ostoja”, jest zobowiązana zapoznać ich z Regulaminem i ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników spotkania i zachowanie porządku na terenie miejsca na ognisko „Ostoja”, a w szczególności:
  33. zapoznaje uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia, poparzenia itd.) oraz rozpoznaje czy nie ma wśród nich przypadków schorzeń lub innych przeciwskazań uniemożliwiających korzystanie z obiektu,
  34. zapewnia, aby uczestnicy posiadali odzież i obuwie dostosowane do korzystania z obiektu,
  35. zapewnia opiekę nad korzystającymi,
  36. zapewnia siły i środki do udzielania pierwszej pomocy,
  37. odpowiada za pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu,
  38. ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody powstałe podczas pobytu – w związku z tym, przed wejście na teren obiektu, należy zgłosić przedstawicielowi Nadleśnictwa Łuków wszelkie zastrzeżenia i uwagi (np. stwierdzone zniszczenia, uszkodzenia i inne nieprawidłowości).
  39. Do celów opałowych można wykorzystywać wyłącznie odpady drzewne znajdujące się na terenie obiektu (zlokalizowane we wiacie na drewno).
  40. Zapewnienie artykułów spożywczych leży w gestii organizatora wydarzenia.
  41. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas korzystania obiektu. Użytkownicy korzystają z obiektu na własną odpowiedzialność i odpowiadają materialnie za wyrządzone szkody.
  42. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy wniesione na teren obiektu i/lub na nim pozostawione.
  43. Korzystający z obiektu mają obowiązek stosować się do zaleceń pracowników Nadleśnictwa Łuków.
  44. Pracownicy Nadleśnictwa Łuków mają prawo wyprosić korzystających w przypadku złamania warunków korzystania z obiektu określonych w Regulaminie, co nie wyłącza odpowiedzialności naruszających określonej obwiązującymi przepisami.
  45. W zakresie spraw nieokreślonych w Regulaminie, decyzje podejmuje przedstawiciel Nadleśnictwa Łuków w uzgodnieniu z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łuków.
  46. W sprawach skarg i wniosków dotyczących funkcjonowania obiektu należy zwracać się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków.
  47. Telefony alarmowe:

 

POGOTOWIE RATUNKOWE 999 lub 112

STRAŻ POŻARNA 998 lub 112

POLICJA 997 lub 112

STRAŻ LEŚNA  503 034 639

LEŚNICZY LEŚNICTWA JATA 507 049 808

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków 507 045 396

Kontakt:

Nadleśnictwo Łuków

Ławki 66A

21-400 Łuków

Tel. +48 25 798 22 41

http://www.lukow.warszawa.lasy.gov.pl/

e-mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl

 

 

Klauzula informacyjna (wyciąg informacji o przetwarzaniu danych osobowych)

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łuków z siedzibą Ławki 56A, 21-400 Łuków.
  2. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych można skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem email: iod@comp-net.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w związku z dokonaniem rezerwacji i płatności za korzystanie z miejsca na ognisko i wiatę Ostoja w Nadleśnictwie Łuków przez okres niezbędny, wynikający z przepisów prawa.
  4. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, uzupełniania, usunięcia, ograniczania przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu.
  5. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak jest warunkiem koniecznym do dokonania rezerwacji i płatności za korzystanie z miejsca na ognisko i wiaty Ostoja.
  6. Monitoring wizyjny obiektu Ostoja jest prowadzony w celu poprawy bezpieczeństwa oraz ochrony osób i mienia oraz obiektu (podstawa prawna: Art. 6 ust. 1 lit. f RODO – prawnie uzasadniony interes administratora).
  7. Zapis obrazu zebrany obraz utrwalony na rejestratorze przechowywany jest przez 7 dni, po tym czasie zostaje nadpisany. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy system monitoringu zarejestrował wydarzenia mogące stanowić dowody w sprawach naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, zasad korzystania z obiektu, nagranie z inicjatywy administratora lub na wniosek osoby zainteresowanej, uczestnika lub poszkodowanego na terenie obiektu może zostać przeniesione na elektroniczny nośnik pamięci oraz przekazane odpowiednim służbom mundurowym, jako dowód w sprawie.
  8. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych są dostępne na naszej stronie internetowej https://lukow.warszawa.lasy.gov.pl/nadlesnictwo, zakładka informacje oraz w siedzibie Nadleśnictwa Łuków.

 

 

 

Regulamin korzystania z leśnej ścieżki edukacyjnej „Rezerwat Jata”

Las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup użytkowników.
Aby nie uszczuplić jego zasobów, granice swobody użytkowania określają normy prawne, kulturowe i zasady współżycia społecznego przyjęte
w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

  1. Leśna ścieżka edukacyjna „Rezerwat Jata”, zwana dalej „ścieżką edukacyjną” lub „ścieżką”, znajduje się na nieruchomości leśnej Skarbu Państwa, zarządzanej przez Nadleśnictwo Łuków.
  2. Korzystający ze ścieżki edukacyjnej są zobowiązani do zapoznania się niniejszym Regulaminem i przestrzegania określonych w nim zasad korzystania ze ścieżki.

 

  1. Ścieżka przeznaczona jest do edukacji leśnej oraz rekreacji i wypoczynku dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

  1. Wejście na teren ścieżki edukacyjnej jest bezpłatne. 

 

  1. Ze ścieżki można korzystać codziennie, od świtu do zmroku, z zastrzeżeniem pkt 18,19 Regulaminu.

 

  1. Nadleśnictwo Łuków nie jest organizatorem turystyki pieszej na zarządzanym terenie, w tym na ścieżce edukacyjnej. Korzystający ze ścieżki edukacyjnej ponoszą odpowiedzialność za skutki zdarzeń w trakcie korzystania ze ścieżki, w tym za skutki wypadków. W przypadku grup zorganizowanych za ewentualne wypadki na ścieżce odpowiada organizator.

 

  1. Organizowanie imprez o charakterze wyczynowym lub masowym wymaga uprzedniego uzyskania zgody nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków oraz spełnienia pozostałych warunków przewidzianych obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie.

 

  1. Uprawianie turystyki pieszej dopuszcza się jedynie na wyznaczonych i oznakowanych drogach, trasach i na terenach ku temu przeznaczonych.

 

  1. Ścieżka i jej elementy powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Uczestnicy zajęć na ścieżce edukacyjnej, biorą w nich udział w  na własny koszt i własną odpowiedzialność.

 

  1. Ścieżka edukacyjna ma charakter terenowy i nie posiada specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Wzdłuż ścieżki mogą rosnąć rośliny trujące. W przypadku kontaktu z takimi roślinami lub ich spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem.

 

  1. W przypadku zamiaru korzystania ze ścieżki przez grupy zorganizowane, termin wizyty należy uzgodnić z Nadleśnictwem Łuków, w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach 700-1500,pod nr tel. 257982241, kom. 507049833 lub e-mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl.

 

  1. Zorganizowane zajęcia terenowe na ścieżce mogą być prowadzone wyłącznie po uprzednim pisemnym zgłoszeniu. Zgłoszenia należy dokonać w 2 krokach:

 

  1. Krok 1: kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej z pracownikiem Nadleśnictwa Łuków,

 

  1. Krok 2: wypełnienie karty zgłoszeniowej oraz potwierdzenia opiekuna grupy najpóźniej w terminie do 2 dni przed planowanymi zajęciami.

 

  1. W zgłoszeniu należy podać następujące informacje:
  • nazwę i adres organizatora,
  • imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej,
  • telefon kontaktowy,
  • planowany termin zajęć,
  • przewidywany czas trwania zajęć (godziny od – do),
  • liczbę i wiek uczestników,
  • ewentualne schorzenia uczestników mające wpływ na przebieg zajęć,
  • tematykę zajęć,
  • korzystanie z ogniska (tak/nie).
  1. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze ścieżki na własną odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać ze ścieżki wyłącznie w obecności dorosłego opiekuna, który ponosi wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo osoby niepełnoletniej jak również odpowiedzialność za wyrządzone przez nią szkody.
  2. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się niezbaczanie z wyznaczonych szlaków.
  3. Nadleśniczy może udzielić zgody grupom zorganizowanym na przeprowadzenie imprez na terenie powierzchniowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych znajdujących się wzdłuż szlaku pieszego, z zachowaniem przestrzegania zasad zakreślonych w treści wyrażonej zgody.
  4. Zarówno poszczególne odcinki ścieżki, jak i cała ścieżka mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów, np. pojawienia się groźnych chorób czy dzikich zwierząt, powodzi, suszy. Będą one wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU, taśmą ostrzegawczą lub w inny czytelny sposób. Naruszenie tego zakazu związane jest z odpowiedzialnością zakreśloną treścią przepisów prawa.
  5. Zakazuje się korzystania ze ścieżki, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, w szczególności w czasie burz, nawałnic, wichur. Zakaz, o którym mowa, obowiązuje nawet pomimo braku oznakowania, jak w pkt 17.
  6. Należy pamiętać, że na szlaku pieszym mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, konary złamane okiścią, drzewa ścięte przez bobry. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi pieszemu, winny być w miarę możliwości zgłaszane do Nadleśnictwa Łuków (tel.25 798 2241).
  7. Na terenie obiektu obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych, innych używek oraz palenia papierosów.
  8. Zabrania się również:
  • niszczenia infrastruktury, tablic tematycznych, eksponatów,
  • zaśmiecania terenu,
  • niszczenia zieleni na placu oraz powierzchni leśnej, w tym zrywania roślin chronionych oraz celowego uszkadzania drzew i krzewów,
  • chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, gniazd,
  • przebywania z psami bez otoku,
  • kąpieli i eksploracji zbiorników wodnych,
  • rozniecania ognia poza miejscem wyznaczonym i bez uzgodnienia z pracownikiem Nadleśnictwa Łuków,
  • wykorzystywania eksponatów i tablic tematycznych niezgodnie z ich przeznaczeniem,
  • stosowania środków chemicznych, z wyjątkiem repelentów odstraszających kleszcze, komary itp.
  • poruszania się po ścieżce i obiektach do niej przyległych pojazdami silnikowymi.
  1. Na odcinkach ścieżki, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi, obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego.
  2. Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania najbliższego leśniczego (tel. 509 613 652) lub Straży Pożarnej.
  3. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas korzystania ze ścieżki edukacyjnej. Użytkownicy korzystają z obiektu na własną odpowiedzialność i odpowiadają materialnie za wyrządzone szkody.
  4. Za rzeczy pozostawione na terenie obiektu Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności.
  5. Za niezastosowanie się do jakiegokolwiek punktu niniejszego Regulaminu zostanie nałożona na korzystającego grzywna w wysokości ustalonej przez administrację leśną, a ponadto naruszający zasady może zostać poproszony o opuszczenie terenu, pod rygorem wezwania służb porządku publicznego.

 

 

 

 

REGULAMIN MIEJSCA POSTOJU POJAZDÓW w Nadleśnictwie Łuków

 

  1. Regulamin miejsca postoju pojazdów określa warunki korzystania z miejsc postoju pojazdów zarządzanych przez Nadleśnictwo Łuków.
  1. Każda osoba korzystająca z miejsca postoju pojazdów wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i obowiązuje się do przestrzegania jego postanowień.
  1. Miejsce postoju pojazdów jest dostępne we wszystkie dni w roku.
  1. Miejsce postoju pojazdów nie jest strzeżone, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty pojazdu lub jego wyposażenia, a także utraty przedmiotów pozostawionych w pojeździe, ponosi wyłącznie  osoba korzystająca z miejsca postoju. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi również  odpowiedzialności za następstwa zdarzeń powstałych przyczyn od Nadleśnictwa niezależnych, w szczególności skutków działania sił przyrody – (wichury, wiatrołomy, wyładowania atmosferyczne, pożary itp.).

 

  1. Podczas wykonywania pojazdem manewrów na terenie miejsca postoju należy zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością nie większą niż 10 km/h, a także  należy bezwzględnie  przestrzegać przepisów ustawy z dnia  20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu  drogowym [Dz.U. z 2020r., poz. 110 ze zm.].
  1. W przypadku kolizji lub wypadku na terenie miejsca postoju - obowiązują zasady i przepisy określone ustawą z dnia  20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu  drogowym [Dz.U.  z 2020r., poz. 110 ze zm.].
  1. Każda z osób korzystających z miejsca postoju, zobowiązana jest do podporządkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej.
  1. Osobom korzystającym z miejsca postoju zabrania się:
  • wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z obsługą techniczną pojazdu,
  • mycia, sprzątania, naprawy pojazdów,
  • zaśmiecania terenu,
  • wyrzucania odpadów domowych i  komunalnych do koszy  na śmiecie znajdujących się na miejscu postoju,
  • pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie innym użytkownikom z miejsca postoju,
  • pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie  z dróg  pożarowych,
  • prowadzenia działalności usługowej lub handlowej bez stosownej zgody Nadleśniczego oraz innych kompetentnych organów,
  • puszczania luzem zwierząt domowych,
  • rozstawiania namiotów,
  • pozostawiania  przyczep kempingowych lub pojazdów turystycznych na czas dłuższy niż jedna doba [24 godziny],  
  • korzystania z miejsca postojowego w inny sposób niż zgodnie z jego przeznaczeniem.
  1. Zabrania się rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia na terenie miejsca postoju.
  1. Należy korzystać z wyposażenia miejsca postoju w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.
  1. Wszelkie uwagi użytkowników o miejscu postoju pojazdów proszę zgłaszać miejscowemu leśniczemu – lub do biura Nadleśnictwa tel. 257982241

 

 

Regulamin szlaku „Las Gułowski – Las aktywnych ludzi”

Las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup użytkowników.
Aby nie uszczuplić jego zasobów, granice swobody użytkowania określają normy prawne, kulturowe i zasady współżycia społecznego przyjęte
w Rzeczypospolitej Polskiej.

  1. Szlak pieszy „Las Gułowski”, zwany dalej „szlakiem” znajduje się na nieruchomości leśnej Skarbu Państwa, zarządzanej przez Nadleśnictwo Łuków i przeznaczony jest do rekreacji i wypoczynku turystów.
  2. Korzystający ze szlaku są zobowiązani do zapoznania sięniniejszym regulaminem iprzestrzegania określonych w nim zasad korzystania ze szlaku.
  3. Wejście na teren szlaku jest bezpłatne.
  4. Poruszanie się po szlaku pieszym jest dozwolone od świtu do zmroku, z zastrzeżeniem pkt 13, 14 niniejszego regulaminu.
  5. Nadleśnictwo Łuków nie jest organizatorem turystyki pieszej na zarządzanym terenie, w tym na szlaku. Korzystający ze szlaku ponoszą odpowiedzialność za skutki zdarzeń w trakcie korzystania, w tym za skutki wypadków. W przypadku grup zorganizowanych za ewentualne wypadki na szlaku odpowiada organizator.
  6. Uczestnicy biorą udział w wydarzeniach turystyczno-sportowych na własny koszt i własną odpowiedzialność.
  7. Organizowanie imprez o charakterze wyczynowym lub masowym wymaga uprzedniego uzyskania zgody nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków oraz spełnienia pozostałych warunków przewidzianych obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie.
  8. Uprawianie turystyki pieszej dopuszcza się jedynie na wyznaczonych i oznakowanych drogach, trasach i na terenach ku temu przeznaczonych.
  9. Szlak pieszy ma charakter terenowy i nie posiada specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też należy zachować na nim szczególną ostrożność. Wzdłuż szlaku mogą rosnąć rośliny trujące. W przypadku kontaktu z takimi roślinamilub ich spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem.
  10. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaku na własną odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać ze szlaku wyłącznie w obecności dorosłego opiekuna, który ponosi wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo osoby niepełnoletniej jak również odpowiedzialność za wyrządzone przez nią szkody.
  11. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się niezbaczanie ze wyznaczonych szlaków.
  12. Nadleśniczy może udzielić zgody grupom zorganizowanym na zorganizowanie imprez na terenie powierzchniowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych znajdujących się wzdłuż szlaku pieszego, z zachowaniem przestrzegania zasad zakreślonych w treści wyrażonej zgody.
  13. Zarówno poszczególne odcinki szlaku, jak i cały szlak mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów, np. pojawienia się groźnych chorób czy dzikich zwierząt. Będą one wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU, czerwoną chorągiewką lub w inny czytelny sposób. Naruszenie tego zakazu związane jest z odpowiedzialnością określoną przepisami prawa.
  14. Zabronione jest korzystanie ze szlaku, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych ,w szczególności w czasie burz, nawałnic, wichur. Zakaz, o którym mowa, obowiązuje nawet pomimo braku oznakowania, jak w pkt 13.
  15. Należy pamiętać, że na szlaku pieszym mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, konary złamane okiścią, drzewa ścięte przez bobry. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi pieszemu, winny być w miarę możliwości zgłaszane administracji nadleśnictwa (tel. 257982241) lub organizatorowi turystyki pieszej (tel.: 257553167).
  16. Na odcinkach szlaku, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi, obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego.
  17. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas korzystania ze szlaku. Użytkownicy korzystają z obiektu na własną odpowiedzialność i odpowiadają materialnie za wyrządzone szkody.
  18. Turysta zobowiązany jest do zachowania porządku na terenie lasu, ograniczania porozumiewania się z innymi uczestnikami w sposób hałaśliwy lub posługiwania się urządzeniami, które mogą powodować płoszenie zwierząt.
  19. Na terenach leśnych obowiązuje zakaz puszczania zwierząt domowych luzem oraz obowiązek sprzątania po nich.
  20. Za niezastosowanie się do jakiegokolwiek punktu niniejszego regulaminu zostanie nałożona na turystę grzywna w wysokości ustalonej przez administrację leśną, a ponadto turysta może zostać poproszony o opuszczenie terenu, na którym obowiązują zasady wynikające z niniejszego regulaminu pod rygorem wezwania służb porządku publicznego.
  21. Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania leśniczego leśnictwa Gułów (tel. (25 755 31 77) lub Straży Pożarnej.
  22. Biwakowanie, parkowanie samochodów i palenie ognisk może się odbywać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, z zachowaniem szczególnej ostrożności, oraz wiąże się z przestrzeganiem innych regulaminów, a także przepisów powszechnie obowiązujących w tym zakresie pod rygorem negatywnych skutków wynikających z ich zapisów.

 

 

TELEFONY ALARMOWE:

POGOTOWIE RATUNKOWE 999 lub 112

STRAŻ POŻARNA 998 lub 112

POLICJA 997 lub 112

STRAŻ LEŚNA  503 034 639

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków 507 045 396

Kontakt:

Nadleśnictwo Łuków

Ławki 66A

21-400 Łuków

Tel. +48 25 798 22 41

http://www.lukow.warszawa.lasy.gov.pl/

e-mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl

 

 

Regulamin korzystania z miejsca na ognisko  „Sarnów” przy leśniczówce Sarnów w Nadleśnictwie Łuków

 

Las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup użytkowników.
Aby nie uszczuplić jego zasobów, granice swobody użytkowania określają normy prawne, kulturowe i zasady współżycia społecznego przyjęte
w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

  1. Miejsce na ognisko „Sarnów” znajduje się na nieruchomości leśnej Skarbu Państwa, zarządzanej przez Nadleśnictwo Łuków.
  2. Nadleśnictwo Łuków nie jest organizatorem wydarzeń na zarządzanym terenie, w tym w miejscu na ognisko „Sarnów”. Korzystający z miejsca na ognisko „Sarnów” ponoszą odpowiedzialność za skutki zdarzeń w trakcie korzystania z obiektu, w tym za skutki wypadków. W przypadku grup zorganizowanych za ewentualne wypadki odpowiada organizator.
  3. Regulamin korzystania z miejsca na ognisko „Sarnów” zwany dalej Regulaminem, określa warunki korzystania z wiaty i miejsca na ognisko.
  4. Wiata na terenie ognisko „Sarnów” może pomieścić do 50 osób i jest udostępniana w godzinach od  700 do 2200.
  5. Obiekt jest udostępniany po dokonaniu rezerwacji. Rezerwacji można dokonać drogą mailową, telefonicznie lub osobiście u wyznaczonego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków specjalistę ds. edukacji. Warunkiem dokonania rezerwacji jest złożenie oświadczenia przez osobę rezerwującą o zapoznaniu się i akceptacji Regulaminu oraz zobowiązaniu do zapoznania z Regulaminem uczestników spotkania. W przypadku grupy zorganizowanej organizatorem wypoczynku może być wyłącznie osoba pełnoletnia, przyjmująca odpowiedzialność za wszystkich członków grupy (w tym odpowiedzialność finansową za dokonane przez uczestników grupy szkody).
  6. Zabronione jest korzystanie z obiektu przez osoby niepełnoletnie bez nadzoru opiekunów. Za osoby niepełnoletnie przebywające na terenie obiektu odpowiedzialność przyjmują ich opiekunowie.
  7. Zajęcia edukacyjne są prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych  od pracy, w godzinach od 700 do 1500.
  8. Grupy uczestniczące w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Łuków mogą zakończyć spotkanie ogniskiem.
  9. Rezerwacji należy dokonać co najmniej 10 dni przed planowanym terminem pobytu, podając szacowaną liczbę uczestników spotkania oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za grupę.
  10. Ognisko można zorganizować tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia pożarowego.
  11. Zabronione jest korzystanie z obiektu, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych,  w szczególności w czasie burz, nawałnic, wichur. Zakaz, o którym mowa, obowiązuje nawet pomimo braku odwołania zarezerwowanej imprezy. 
  12. Na terenie   miejsca na ognisko „Sarnów” obowiązuje:
  • zakaz samowolnego rozpalania ognisk bez zgody pracownika Nadleśnictwa Łuków,
  • obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej,
  • poszanowanie norm społecznych,
  • zachowanie czystości, w tym pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu; wszelkie odpady powstałe  w czasie korzystania z obiektu należy zabrać ze sobą lub pozostawić w przeznaczonych do tego pojemnikach,
  • dbałość o istniejącą infrastrukturę i korzystanie z niej zgodnie z jej przeznaczeniem,
  • zakaz biwakowania bez zgody Nadleśnictwa Łuków,
  • zakaz niszczenia zieleni,
  • zakaz używania wulgarnego słownictwa, zachowywania się w sposób agresywny i zagrażający bezpieczeństwu,
  • zakaz wchodzenia na dachy i górne elementy konstrukcji obiektów,
  • zakaz pozostawiania ognia bez nadzoru osoby pełnoletniej w trakcie korzystania z miejsca na ognisko lub kominka,
  • obowiązek zagaszenia ogniska  po zakończeniu pobytu i sprawdzenia, czy używane palenisko zostało skutecznie zagaszone,
  • prowadzanie psów na smyczy i sprzątanie po nich,
  • właściwe zabezpieczenie rzeczy osobistych,
  • nakaz pozostawiania pojazdów mechanicznych na wyznaczonym parkingu.
  1. Osoba odpowiedzialna za grupę przebywa z uczestnikami przez cały czas korzystania z miejsca na ognisko „Sarnów”, jest zobowiązana zapoznać ich z Regulaminem i ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników spotkania i zachowanie porządku na terenie miejsca na ognisko „Sarnów”, a w szczególności:
  • zapoznaje uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia, poparzenia itd.) oraz rozpoznaje czy nie ma wśród nich przypadków schorzeń lub innych przeciwskazań uniemożliwiających korzystanie z obiektu,
  • zapewnia, aby uczestnicy posiadali odzież i  obuwie dostosowane do korzystania z obiektu,
  • zapewnia opiekę nad korzystającymi,
  • zapewnia siły i środki do udzielania pierwszej pomocy,
  • odpowiada za pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu,
  • ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody powstałe podczas pobytu – w związku z tym, przed wejście na teren obiektu, należy zgłosić przedstawicielowi Nadleśnictwa Łuków wszelkie zastrzeżenia i uwagi (np. stwierdzone zniszczenia, uszkodzenia i inne nieprawidłowości).
  1. Do celów opałowych można wykorzystywać wyłącznie odpady drzewne znajdujące się na terenie obiektu.
  2. Zapewnienie artykułów spożywczych leży w gestii organizatora wydarzenia.
  3. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas korzystania obiektu. Użytkownicy korzystają z obiektu na własną odpowiedzialność i odpowiadają  materialnie za wyrządzone szkody.
  4. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy wniesione na teren obiektu i/lub na nim pozostawione.
  5. Korzystający z obiektu mają obowiązek stosować się do zaleceń pracowników Nadleśnictwa Łuków.
  6. Pracownicy Nadleśnictwa Łuków mają prawo wyprosić korzystających w przypadku złamania warunków korzystania  z obiektu określonych w Regulaminie, co nie wyłącza odpowiedzialności naruszających określonej obwiązującymi przepisami.
  7. W zakresie spraw nieokreślonych w Regulaminie, decyzje podejmuje przedstawiciel Nadleśnictwa Łuków w uzgodnieniu z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łuków.
  8. W sprawach skarg i wniosków dotyczących funkcjonowania obiektu należy zwracać się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków.
  9. Telefony alarmowe:

 

POGOTOWIE RATUNKOWE 999 lub 112

STRAŻ POŻARNA 998 lub 112

POLICJA 997 lub 112

STRAŻ LEŚNA  503 034 639

LEŚNICZY LEŚNICTWA SARNÓW 507 047 795

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków 507 045 396

Kontakt:

Nadleśnictwo Łuków

Ławki 66A

21-400 Łuków

Tel. +48 25 798 22 41

http://www.lukow.warszawa.lasy.gov.pl/

e-mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl

 

 

Klauzula informacyjna (wyciąg informacji o przetwarzaniu danych osobowych)

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łuków z siedzibą Ławki 56A, 21-400 Łuków.
  2. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych można skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem email: iod@comp-net.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w związku z dokonaniem rezerwacji na korzystanie z  miejsca na ognisko i wiatę „Sarnów” w Nadleśnictwie Łuków przez okres niezbędny, wynikający z przepisów prawa.
  4. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, uzupełniania, usunięcia, ograniczania przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu.
  5. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak jest warunkiem koniecznym do dokonania rezerwacji na korzystanie z miejsca na ognisko i wiaty „Sarnów”.
  6. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych są dostępne na naszej stronie internetowej https://lukow.warszawa.lasy.gov.pl/nadlesnictwo, zakładka informacje oraz w siedzibie Nadleśnictwa Łuków.

 

Regulamin korzystania z miejsca na ognisko  „Jagodne” przy leśniczówce Jagodne w Nadleśnictwie Łuków

 

Las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup użytkowników.
Aby nie uszczuplić jego zasobów, granice swobody użytkowania określają normy prawne, kulturowe i zasady współżycia społecznego przyjęte
w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

  1. Miejsce na ognisko „Jagodne” znajduje się na nieruchomości leśnej Skarbu Państwa, zarządzanej przez Nadleśnictwo Łuków.
  2. Nadleśnictwo Łuków nie jest organizatorem wydarzeń na zarządzanym terenie, w tym w miejscu na ognisko „Jagodne”. Korzystający z miejsca na ognisko „Jagodne” ponoszą odpowiedzialność za skutki zdarzeń w trakcie korzystania z obiektu, w tym za skutki wypadków. W przypadku grup zorganizowanych za ewentualne wypadki odpowiada organizator.
  3. Regulamin korzystania z miejsca na ognisko „Jagodne” zwany dalej Regulaminem, określa warunki korzystania z wiaty i miejsca na ognisko.
  4. Wiata na terenie ognisko „Jagodne” może pomieścić do 50 osób i jest udostępniana w godzinach od  700 do 2200.
  5. Obiekt jest udostępniany po dokonaniu rezerwacji. Rezerwacji można dokonać drogą mailową, telefonicznie lub osobiście u wyznaczonego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków specjalistę ds. edukacji. Warunkiem dokonania rezerwacji jest złożenie oświadczenia przez osobę rezerwującą o zapoznaniu się i akceptacji Regulaminu oraz zobowiązaniu do zapoznania z Regulaminem uczestników spotkania. W przypadku grupy zorganizowanej organizatorem wypoczynku może być wyłącznie osoba pełnoletnia, przyjmująca odpowiedzialność za wszystkich członków grupy (w tym odpowiedzialność finansową za dokonane przez uczestników grupy szkody).
  6. Zabronione jest korzystanie z obiektu przez osoby niepełnoletnie bez nadzoru opiekunów. Za osoby niepełnoletnie przebywające na terenie obiektu odpowiedzialność przyjmują ich opiekunowie.
  7. Zajęcia edukacyjne są prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych  od pracy, w godzinach od 700 do 1500.
  8. Grupy uczestniczące w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Łuków mogą zakończyć spotkanie ogniskiem.
  9. Rezerwacji należy dokonać co najmniej 10 dni przed planowanym terminem pobytu, podając szacowaną liczbę uczestników spotkania oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za grupę.
  10. Ognisko można zorganizować tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia pożarowego.
  11. Zabronione jest korzystanie z obiektu, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych,  w szczególności w czasie burz, nawałnic, wichur. Zakaz, o którym mowa, obowiązuje nawet pomimo braku odwołania zarezerwowanej imprezy. 
  12. Na terenie   miejsca na ognisko „Jagodne” obowiązuje:
  • zakaz samowolnego rozpalania ognisk bez zgody pracownika Nadleśnictwa Łuków,
  • obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej,
  • poszanowanie norm społecznych,
  • zachowanie czystości, w tym pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu; wszelkie odpady powstałe  w czasie korzystania z obiektu należy zabrać ze sobą lub pozostawić w przeznaczonych do tego pojemnikach,
  • dbałość o istniejącą infrastrukturę i korzystanie z niej zgodnie z jej przeznaczeniem,
  • zakaz biwakowania bez zgody Nadleśnictwa Łuków,
  • zakaz niszczenia zieleni,
  • zakaz używania wulgarnego słownictwa, zachowywania się w sposób agresywny i zagrażający bezpieczeństwu,
  • zakaz wchodzenia na dachy i górne elementy konstrukcji obiektów,
  • zakaz pozostawiania ognia bez nadzoru osoby pełnoletniej w trakcie korzystania z miejsca na ognisko lub kominka,
  • obowiązek zagaszenia ogniska  po zakończeniu pobytu i sprawdzenia, czy używane palenisko zostało skutecznie zagaszone,
  • prowadzanie psów na smyczy i sprzątanie po nich,
  • właściwe zabezpieczenie rzeczy osobistych,
  • nakaz pozostawiania pojazdów mechanicznych na wyznaczonym parkingu.
  1. Osoba odpowiedzialna za grupę przebywa z uczestnikami przez cały czas korzystania z miejsca na ognisko „Jagodne”, jest zobowiązana zapoznać ich z Regulaminem i ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników spotkania i zachowanie porządku na terenie miejsca na ognisko „Jagodne”, a w szczególności:
  • zapoznaje uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia, poparzenia itd.) oraz rozpoznaje czy nie ma wśród nich przypadków schorzeń lub innych przeciwskazań uniemożliwiających korzystanie z obiektu,
  • zapewnia, aby uczestnicy posiadali odzież i  obuwie dostosowane do korzystania z obiektu,
  • zapewnia opiekę nad korzystającymi,
  • zapewnia siły i środki do udzielania pierwszej pomocy,
  • odpowiada za pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu,
  • ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody powstałe podczas pobytu – w związku z tym, przed wejście na teren obiektu, należy zgłosić przedstawicielowi Nadleśnictwa Łuków wszelkie zastrzeżenia i uwagi (np. stwierdzone zniszczenia, uszkodzenia i inne nieprawidłowości).
  1. Do celów opałowych można wykorzystywać wyłącznie odpady drzewne znajdujące się na terenie obiektu.
  2. Zapewnienie artykułów spożywczych leży w gestii organizatora wydarzenia.
  3. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas korzystania obiektu. Użytkownicy korzystają z obiektu na własną odpowiedzialność i odpowiadają  materialnie za wyrządzone szkody.
  4. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy wniesione na teren obiektu i/lub na nim pozostawione.
  5. Korzystający z obiektu mają obowiązek stosować się do zaleceń pracowników Nadleśnictwa Łuków.
  6. Pracownicy Nadleśnictwa Łuków mają prawo wyprosić korzystających w przypadku złamania warunków korzystania  z obiektu określonych w Regulaminie, co nie wyłącza odpowiedzialności naruszających określonej obwiązującymi przepisami.
  7. W zakresie spraw nieokreślonych w Regulaminie, decyzje podejmuje przedstawiciel Nadleśnictwa Łuków w uzgodnieniu z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łuków.
  8. W sprawach skarg i wniosków dotyczących funkcjonowania obiektu należy zwracać się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków.
  9. Telefony alarmowe:

 

POGOTOWIE RATUNKOWE 999 lub 112

STRAŻ POŻARNA 998 lub 112

POLICJA 997 lub 112

STRAŻ LEŚNA  503 034 639

LEŚNICZY LEŚNICTWA JAGODNE 504 059 348

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków 507 045 396

Kontakt:

Nadleśnictwo Łuków

Ławki 66A

21-400 Łuków

Tel. +48 25 798 22 41

http://www.lukow.warszawa.lasy.gov.pl/

e-mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl

 

 

Klauzula informacyjna (wyciąg informacji o przetwarzaniu danych osobowych)

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łuków z siedzibą Ławki 56A, 21-400 Łuków.
  2. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych można skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem email: iod@comp-net.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w związku z dokonaniem rezerwacji na korzystanie z  miejsca na ognisko i wiatę „Jagodne” w Nadleśnictwie Łuków przez okres niezbędny, wynikający z przepisów prawa.
  4. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, uzupełniania, usunięcia, ograniczania przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu.
  5. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak jest warunkiem koniecznym do dokonania rezerwacji na korzystanie z miejsca na ognisko i wiaty „Jagodne”.
  6. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych są dostępne na naszej stronie internetowej https://lukow.warszawa.lasy.gov.pl/nadlesnictwo, zakładka informacje oraz w siedzibie Nadleśnictwa Łuków.

 

 

 

Regulamin korzystania z miejsca na ognisko  „Kryńszczak” przy leśniczówce Kryńszczak w Nadleśnictwie Łuków

 

Las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup użytkowników.
Aby nie uszczuplić jego zasobów, granice swobody użytkowania określają normy prawne, kulturowe i zasady współżycia społecznego przyjęte
w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

  1. Miejsce na ognisko „Kryńszczak” znajduje się na nieruchomości leśnej Skarbu Państwa, zarządzanej przez Nadleśnictwo Łuków.
  2. Nadleśnictwo Łuków nie jest organizatorem wydarzeń na zarządzanym terenie, w tym w miejscu na ognisko „Kryńszczak”. Korzystający z miejsca na ognisko „Kryńszczak” ponoszą odpowiedzialność za skutki zdarzeń w trakcie korzystania z obiektu, w tym za skutki wypadków. W przypadku grup zorganizowanych za ewentualne wypadki odpowiada organizator.
  3. Regulamin korzystania z miejsca na ognisko „Kryńszczak” zwany dalej Regulaminem, określa warunki korzystania z wiaty i miejsca na ognisko.
  4. Wiata na terenie ognisko „Kryńszczak” może pomieścić do 50 osób i jest udostępniana w godzinach od  700 do 2200.
  5. Obiekt jest udostępniany po dokonaniu rezerwacji. Rezerwacji można dokonać drogą mailową, telefonicznie lub osobiście u wyznaczonego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków specjalistę ds. edukacji. Warunkiem dokonania rezerwacji jest złożenie oświadczenia przez osobę rezerwującą o zapoznaniu się i akceptacji Regulaminu oraz zobowiązaniu do zapoznania z Regulaminem uczestników spotkania. W przypadku grupy zorganizowanej organizatorem wypoczynku może być wyłącznie osoba pełnoletnia, przyjmująca odpowiedzialność za wszystkich członków grupy (w tym odpowiedzialność finansową za dokonane przez uczestników grupy szkody).
  6. Zabronione jest korzystanie z obiektu przez osoby niepełnoletnie bez nadzoru opiekunów. Za osoby niepełnoletnie przebywające na terenie obiektu odpowiedzialność przyjmują ich opiekunowie.
  7. Zajęcia edukacyjne są prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych  od pracy, w godzinach od 700 do 1500.
  8. Grupy uczestniczące w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Łuków mogą zakończyć spotkanie ogniskiem.
  9. Rezerwacji należy dokonać co najmniej 10 dni przed planowanym terminem pobytu, podając szacowaną liczbę uczestników spotkania oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za grupę.
  10. Ognisko można zorganizować tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia pożarowego.
  11. Zabronione jest korzystanie z obiektu, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych,  w szczególności w czasie burz, nawałnic, wichur. Zakaz, o którym mowa, obowiązuje nawet pomimo braku odwołania zarezerwowanej imprezy. 
  12. Na terenie   miejsca na ognisko „Kryńszczak” obowiązuje:
  • zakaz samowolnego rozpalania ognisk bez zgody pracownika Nadleśnictwa Łuków,
  • obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej,
  • poszanowanie norm społecznych,
  • zachowanie czystości, w tym pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu; wszelkie odpady powstałe  w czasie korzystania z obiektu należy zabrać ze sobą lub pozostawić w przeznaczonych do tego pojemnikach,
  • dbałość o istniejącą infrastrukturę i korzystanie z niej zgodnie z jej przeznaczeniem,
  • zakaz biwakowania bez zgody Nadleśnictwa Łuków,
  • zakaz niszczenia zieleni,
  • zakaz używania wulgarnego słownictwa, zachowywania się w sposób agresywny i zagrażający bezpieczeństwu,
  • zakaz wchodzenia na dachy i górne elementy konstrukcji obiektów,
  • zakaz pozostawiania ognia bez nadzoru osoby pełnoletniej w trakcie korzystania z miejsca na ognisko lub kominka,
  • obowiązek zagaszenia ogniska  po zakończeniu pobytu i sprawdzenia, czy używane palenisko zostało skutecznie zagaszone,
  • prowadzanie psów na smyczy i sprzątanie po nich,
  • właściwe zabezpieczenie rzeczy osobistych,
  • nakaz pozostawiania pojazdów mechanicznych na wyznaczonym parkingu.
  1. Osoba odpowiedzialna za grupę przebywa z uczestnikami przez cały czas korzystania z miejsca na ognisko „Kryńszczak”, jest zobowiązana zapoznać ich z Regulaminem i ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników spotkania i zachowanie porządku na terenie miejsca na ognisko „Kryńszczak”, a w szczególności:
  • zapoznaje uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia, poparzenia itd.) oraz rozpoznaje czy nie ma wśród nich przypadków schorzeń lub innych przeciwskazań uniemożliwiających korzystanie z obiektu,
  • zapewnia, aby uczestnicy posiadali odzież i  obuwie dostosowane do korzystania z obiektu,
  • zapewnia opiekę nad korzystającymi,
  • zapewnia siły i środki do udzielania pierwszej pomocy,
  • odpowiada za pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu,
  • ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody powstałe podczas pobytu – w związku z tym, przed wejście na teren obiektu, należy zgłosić przedstawicielowi Nadleśnictwa Łuków wszelkie zastrzeżenia i uwagi (np. stwierdzone zniszczenia, uszkodzenia i inne nieprawidłowości).
  1. Do celów opałowych można wykorzystywać wyłącznie odpady drzewne znajdujące się na terenie obiektu.
  2. Zapewnienie artykułów spożywczych leży w gestii organizatora wydarzenia.
  3. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas korzystania obiektu. Użytkownicy korzystają z obiektu na własną odpowiedzialność i odpowiadają  materialnie za wyrządzone szkody.
  4. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy wniesione na teren obiektu i/lub na nim pozostawione.
  5. Korzystający z obiektu mają obowiązek stosować się do zaleceń pracowników Nadleśnictwa Łuków.
  6. Pracownicy Nadleśnictwa Łuków mają prawo wyprosić korzystających w przypadku złamania warunków korzystania  z obiektu określonych w Regulaminie, co nie wyłącza odpowiedzialności naruszających określonej obwiązującymi przepisami.
  7. W zakresie spraw nieokreślonych w Regulaminie, decyzje podejmuje przedstawiciel Nadleśnictwa Łuków w uzgodnieniu z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łuków.
  8. W sprawach skarg i wniosków dotyczących funkcjonowania obiektu należy zwracać się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków.
  9. Telefony alarmowe:

 

POGOTOWIE RATUNKOWE 999 lub 112

STRAŻ POŻARNA 998 lub 112

POLICJA 997 lub 112

STRAŻ LEŚNA  503 034 639

LEŚNICZY LEŚNICTWA KRYŃSZCZAK 503 034 551

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków 507 045 396

Kontakt:

Nadleśnictwo Łuków

Ławki 66A

21-400 Łuków

Tel. +48 25 798 22 41

http://www.lukow.warszawa.lasy.gov.pl/

e-mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl

 

 

Klauzula informacyjna (wyciąg informacji o przetwarzaniu danych osobowych)

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łuków z siedzibą Ławki 56A, 21-400 Łuków.
  2. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych można skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem email: iod@comp-net.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w związku z dokonaniem rezerwacji na korzystanie z  miejsca na ognisko i wiatę „Kryńszczak” w Nadleśnictwie Łuków przez okres niezbędny, wynikający z przepisów prawa.
  4. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, uzupełniania, usunięcia, ograniczania przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu.
  5. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak jest warunkiem koniecznym do dokonania rezerwacji na korzystanie z miejsca na ognisko i wiaty „Kryńszczak”.
  6. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych są dostępne na naszej stronie internetowej https://lukow.warszawa.lasy.gov.pl/nadlesnictwo, zakładka informacje oraz w siedzibie Nadleśnictwa Łuków.

 

 

Regulamin korzystania z miejsca na ognisko  „Dąbrówka” przy leśniczówce Dąbrówka w Nadleśnictwie Łuków

 

Las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup użytkowników.
Aby nie uszczuplić jego zasobów, granice swobody użytkowania określają normy prawne, kulturowe i zasady współżycia społecznego przyjęte
w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

  1. Miejsce na ognisko „Dąbrówka” znajduje się na nieruchomości leśnej Skarbu Państwa, zarządzanej przez Nadleśnictwo Łuków.
  2. Nadleśnictwo Łuków nie jest organizatorem wydarzeń na zarządzanym terenie, w tym w miejscu na ognisko „Dąbrówka”. Korzystający z miejsca na ognisko „Dąbrówka” ponoszą odpowiedzialność za skutki zdarzeń w trakcie korzystania z obiektu, w tym za skutki wypadków. W przypadku grup zorganizowanych za ewentualne wypadki odpowiada organizator.
  3. Regulamin korzystania z miejsca na ognisko „Dąbrówka” zwany dalej Regulaminem, określa warunki korzystania z wiaty i miejsca na ognisko.
  4. Wiata na terenie ognisko „Dąbrówka” może pomieścić do 50 osób i jest udostępniana w godzinach od  700 do 2200.
  5. Obiekt jest udostępniany po dokonaniu rezerwacji. Rezerwacji można dokonać drogą mailową, telefonicznie lub osobiście u wyznaczonego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków specjalistę ds. edukacji. Warunkiem dokonania rezerwacji jest złożenie oświadczenia przez osobę rezerwującą o zapoznaniu się i akceptacji Regulaminu oraz zobowiązaniu do zapoznania z Regulaminem uczestników spotkania. W przypadku grupy zorganizowanej organizatorem wypoczynku może być wyłącznie osoba pełnoletnia, przyjmująca odpowiedzialność za wszystkich członków grupy (w tym odpowiedzialność finansową za dokonane przez uczestników grupy szkody).
  6. Zabronione jest korzystanie z obiektu przez osoby niepełnoletnie bez nadzoru opiekunów. Za osoby niepełnoletnie przebywające na terenie obiektu odpowiedzialność przyjmują ich opiekunowie.
  7. Zajęcia edukacyjne są prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych  od pracy, w godzinach od 700 do 1500.
  8. Grupy uczestniczące w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Łuków mogą zakończyć spotkanie ogniskiem.
  9. Rezerwacji należy dokonać co najmniej 10 dni przed planowanym terminem pobytu, podając szacowaną liczbę uczestników spotkania oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za grupę.
  10. Ognisko można zorganizować tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia pożarowego.
  11. Zabronione jest korzystanie z obiektu, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych,  w szczególności w czasie burz, nawałnic, wichur. Zakaz, o którym mowa, obowiązuje nawet pomimo braku odwołania zarezerwowanej imprezy. 
  12. Na terenie   miejsca na ognisko „Dąbrówka” obowiązuje:
  • zakaz samowolnego rozpalania ognisk bez zgody pracownika Nadleśnictwa Łuków,
  • obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej,
  • poszanowanie norm społecznych,
  • zachowanie czystości, w tym pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu; wszelkie odpady powstałe  w czasie korzystania z obiektu należy zabrać ze sobą lub pozostawić w przeznaczonych do tego pojemnikach,
  • dbałość o istniejącą infrastrukturę i korzystanie z niej zgodnie z jej przeznaczeniem,
  • zakaz biwakowania bez zgody Nadleśnictwa Łuków,
  • zakaz niszczenia zieleni,
  • zakaz używania wulgarnego słownictwa, zachowywania się w sposób agresywny i zagrażający bezpieczeństwu,
  • zakaz wchodzenia na dachy i górne elementy konstrukcji obiektów,
  • zakaz pozostawiania ognia bez nadzoru osoby pełnoletniej w trakcie korzystania z miejsca na ognisko lub kominka,
  • obowiązek zagaszenia ogniska  po zakończeniu pobytu i sprawdzenia, czy używane palenisko zostało skutecznie zagaszone,
  • prowadzanie psów na smyczy i sprzątanie po nich,
  • właściwe zabezpieczenie rzeczy osobistych,
  • nakaz pozostawiania pojazdów mechanicznych na wyznaczonym parkingu.
  1. Osoba odpowiedzialna za grupę przebywa z uczestnikami przez cały czas korzystania z miejsca na ognisko „Dąbrówka”, jest zobowiązana zapoznać ich z Regulaminem i ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników spotkania i zachowanie porządku na terenie miejsca na ognisko „Dąbrówka”, a w szczególności:
  • zapoznaje uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia, poparzenia itd.) oraz rozpoznaje czy nie ma wśród nich przypadków schorzeń lub innych przeciwskazań uniemożliwiających korzystanie z obiektu,
  • zapewnia, aby uczestnicy posiadali odzież i  obuwie dostosowane do korzystania z obiektu,
  • zapewnia opiekę nad korzystającymi,
  • zapewnia siły i środki do udzielania pierwszej pomocy,
  • odpowiada za pozostawienie porządku po zorganizowanym spotkaniu,
  • ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody powstałe podczas pobytu – w związku z tym, przed wejście na teren obiektu, należy zgłosić przedstawicielowi Nadleśnictwa Łuków wszelkie zastrzeżenia i uwagi (np. stwierdzone zniszczenia, uszkodzenia i inne nieprawidłowości).
  1. Do celów opałowych można wykorzystywać wyłącznie odpady drzewne znajdujące się na terenie obiektu.
  2. Zapewnienie artykułów spożywczych leży w gestii organizatora wydarzenia.
  3. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas korzystania obiektu. Użytkownicy korzystają z obiektu na własną odpowiedzialność i odpowiadają  materialnie za wyrządzone szkody.
  4. Nadleśnictwo Łuków nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy wniesione na teren obiektu i/lub na nim pozostawione.
  5. Korzystający z obiektu mają obowiązek stosować się do zaleceń pracowników Nadleśnictwa Łuków.
  6. Pracownicy Nadleśnictwa Łuków mają prawo wyprosić korzystających w przypadku złamania warunków korzystania  z obiektu określonych w Regulaminie, co nie wyłącza odpowiedzialności naruszających określonej obwiązującymi przepisami.
  7. W zakresie spraw nieokreślonych w Regulaminie, decyzje podejmuje przedstawiciel Nadleśnictwa Łuków w uzgodnieniu z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łuków.
  8. W sprawach skarg i wniosków dotyczących funkcjonowania obiektu należy zwracać się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków.
  9. Telefony alarmowe:

 

POGOTOWIE RATUNKOWE 999 lub 112

STRAŻ POŻARNA 998 lub 112

POLICJA 997 lub 112

STRAŻ LEŚNA  503 034 639

LEŚNICZY LEŚNICTWA DĄBRÓWKA 504 059 376

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków 507 045 396

Kontakt:

Nadleśnictwo Łuków

Ławki 66A

21-400 Łuków

Tel. +48 25 798 22 41

http://www.lukow.warszawa.lasy.gov.pl/

e-mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl

 

 

Klauzula informacyjna (wyciąg informacji o przetwarzaniu danych osobowych)

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łuków z siedzibą Ławki 56A, 21-400 Łuków.
  2. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych można skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem email: iod@comp-net.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w związku z dokonaniem rezerwacji na korzystanie z  miejsca na ognisko i wiatę „Dąbrówka” w Nadleśnictwie Łuków przez okres niezbędny, wynikający z przepisów prawa.
  4. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, uzupełniania, usunięcia, ograniczania przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu.
  5. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak jest warunkiem koniecznym do dokonania rezerwacji na korzystanie z miejsca na ognisko i wiaty „Dąbrówka”.
  6. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych są dostępne na naszej stronie internetowej https://lukow.warszawa.lasy.gov.pl/nadlesnictwo, zakładka informacje oraz w siedzibie Nadleśnictwa Łuków.