Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Łukowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Obejmuje powierzchnię 22 920 ha, z czego 9032 ha znajduje się na gruntach Nadleśnictwa Łuków. Obszar został utworzony w 1986 roku. Większość powierzchni tego obszaru jest zalesiona i chroniona dodatkowo poprzez rezerwaty Jata i Topór (na terenie Nadleśnictwa Łuków) oraz Kulak i Kra Jurajska.

Ideą powstania obszaru była ochrona kompleksów leśnych z udziałem jodły oraz wydm i mokradeł w dolinie rzeki Krzny.  Łukowski Obszar Chronionego Krajobrazu wyróżnia się ciekawą i zróżnicowaną rzeźbą terenu- występują tutaj liczne pagórki moreny czołowej, głazy narzutowe oraz doliny rzeczne. Obszar posiada również bogatą szatę roślinną- na terenie Nadleśnictwa Łuków są to głównie bory z udziałem jodły, które są rzadkością w tym regionie.

Teren Łukowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu przyciąga wiele gatunków ptaków. Szczególnym bogactwem wyróżnia się kompleks leśny "Jagodne", gdzie stwierdzono bytowanie ponad 100 gatunków lęgowych ptaków.

Obszar posiada również atrakcyjne miejsca krajobrazowe oraz wiele miejsc pamięci narodowej.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Noc Sów w Nadleśnictwie Łuków

Noc Sów w Nadleśnictwie Łuków

Pierwsza Noc Sów w łukowskich lasach już za nami.

 

Kwietniowy wieczór zebrał wielu "sowiarzy" w świetlicy w Żdżarach. Spotkanie rozpoczęło się pokazem sokolniczym, podczas którego płomykówka wprawiała w zachwyt zarówno dzieci jak i dorosłych. Opowieści dotyczących biologii i ochrony sów wysłuchano z zaciekawieniem i uwagą, czego dowodem były wysokie wyniki w przeprowadzonym wśród słuchaczy konkursie. Podczas gdy dorośli spędzali czas oglądając film "Sowy Polski", dzieci wykonywały własne sowy z szyszek. Pełni sowich wiadomości wszyscy wyruszyli w teren, by nasłuchiwać sowy, które w obecnym czasie są bardzo aktywne. Spotkanie zakończyło się ogniskiem, podczas którego nie brakło sowich ciekawostek i opowieści.

 

 

 

Organizatorzy:

Wojciech Okliński, Robert Wysokiński, Cezary Pióro, Piotr Szewczyk oraz Nadleśnictwo Łuków, Gmina Łuków, Stowarzyszenie Ochrony Sów, grupa twórcza „przyJACIEle"