Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody stanowią jeden z cenniejszych elementów przyrody o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej. Niewątpliwie są wyjątkową ozdobą krajobrazu.

Pomnikami przyrody zazwyczaj są pojedyncze drzewa, zdarzają się wśród nich również szczególnie okazałe aleje drzew. Pomnikami przyrody mogą być także wodospady, skałki, jary, jaskinie, głazy narzutowe, groty.

Wszystkie pomniki przyrody są objęte ochroną prawną.

W zasięgu Nadleśnictwa Łuków uznano za pomniki przyrody 397 drzew (wraz z alejami pomnikowymi i zabytkowymi), 3 pomniki przyrody nieożywionej (głazy) oraz 112 drzew wchodzących w skład 5 alej zaewidencjonowanych jako pomniki przyrody.

Na terenie nadleśnictwa występują 2 drzewa oraz 3 aleje uznane za pomniki przyrody, są to:

1. Dąb szypułkowy w leśnictwie Kujawy (oddz. 35 g)

2. Dąb szypułkowy w leśnictwie Korwin (oddz. 148 f)

3. Aleja lipowa w leśnictwie Nowinki (oddz. 5 a)

4. Aleja świerków w leśnictwie Stoczek (oddz. 425 d)

5. Aleja grabów i świerków w leśnictwie Stoczek (oddz. 425 g)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyprawa do lasu - zółta strefa

INFORMACJA dla właścicieli lasów prywatnych

Akcja bezpośrednia p.poż.

INFORMACJA

Nadleśnictwo Łuków pragnie poinformować właścicieli lasów prywatnych o planowanej akcji bezpośredniej ppoż. w lasach niepaństwowych.

 

 

Na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, rozdział 9 § 39 ust. 1 informuje się:

 

 

 

 

W odległości mniejszej niż 30 m od skraju toru kolejowego lub drogi publicznej, z wyjątkiem drogi o nawierzchni nieutwardzonej, pozostawianie w szczególności gałęzi, chrustu, nieokrzesanych ściętych drzew i odpadów poeksploatacyjnych jest zabronione.