Aktualności Aktualności

Powrót

Historyczna zagadka

Historyczna zagadka

Leśny bohater

Makabryczna zagadka sprzed lat rozwiązana!
Łukowskim leśnikom, dzięki mieszkańcowi Ławek, udało się zlokalizować miejsce, gdzie w czerwcu 1938 został zamordowany gajowy Adam Pośpiech.
Adam Pośpiech w latach 30 ubiegłego wieku został gajowym w Nadleśnictwie Pińsk (obecnie Białoruś) tak, jak jego ojciec Ludwik, który był gajowym w Nadleśnictwie Łuków (Leśnictwo Zimna Woda). Był to trudny dla leśników czas, kiedy w lasach ukrywali się przestępcy, złodzieje drewna i bezwzględni kłusownicy. Podczas odwiedzin w rodzinnych stronach, w trakcie leśnego obchodu Adam Pośpiech natknął się na znanego miejscowego kłusownika, przez którego został postrzelony. „Echa Leśne” z 1938 tak opisują to zdarzenie: „Poznawszy go napisał nazwisko na karteczce i złożył na swej piersi. Przewieziony do szpitala, mimo operacji i troskliwej opieki lekarzy, po 10-dniowej męce zmarł 18 czerwca 1938 roku i został pochowany kosztem skarbu na miejscowym cmentarzu…" Podejrzanego o morderstwo aresztowano. Śp. Adam Pospiech zginął na posterunku. Zginął jak dzielny żołnierz na warcie publicznego dobra. Cześć jego pamięci”.
Mordercą i kłusownikiem okazał się być Kurek ze wsi Klimki i nie był to jego jedyny występek przeciw prawu. Do dziś wśród miejscowej ludności zachowały się wspomnienia o przestępstwach, które popełnił.
Adam Pośpiech leży na cmentarzu w Siedlcach (nie w Łukowie, jak opisują Echa Leśne), zaś miejsce zbrodni upamiętnione jest krzyżem z lat powojennych.
Nadleśnictwo Łuków na wiosnę zaplanowało odnowienie pomnika i umieszczenie tablicy pamiątkowej, aby uczcić leśnego bohatera. Odnowiony zostanie również krzyż w miejscu, w którym zginął podleśniczy Olkiewicz – równie tragiczna postać.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Polecamy Polecamy